درمان فیبروم رحمی

درمان فیبروم رحمی

لیومیوم رحمی  که تحت  عنوان  فیبروئید  نیز شناخته می شود ، تومور خوش خیمی است  که از سلول های  عضلانی صاف و ماده زمینه ای خارج سلولی  تشکیل شده است . فیبروئید ها  در 20  تا 25 درصد  از زنانی  که در سنین  تولید  مثل  بسر می برند ، از نظر بالینی خود را نشان می دهند . فیبروئید ها شایع ترین اندیکاسیون هیسترکتومی هستند . اما آیا راهکاری برای درمان وجود دارد ؟  افراد مبتلا به فیبروم رحمی  چه علائمی دارند و بهترین راهکار درمانی آن چیست ؟ در این مقاله دکتر آذری جراح زیبایی زنان در رابطه با درمان فیبروم رحمی صحبت می کنند .

عوامل خطر

فیبروئید ها را با توجه به  محلشان توصیف می کنند :

زیر مخاطی :زیر لایه آندومتر  قرار می گیرد و باعث تغییر شکل آن می شود .

داخل دیواره ای : در داخل دیواره  عضلانی رحم قرار می گیرد .

زیر سروزی : زیر سروز  رحم قرار می گیرد  و می تواند پایه دار  باشد .

گردن رحمی : خاستگاه  آن گردن رحم است .

درمان فیبروم رحمی

درمان فیبروم رحمی

الگوی  رشد فیبروئید ها  از چرخه تولید مثلی  زندگی تبعیت می کند ، به وسیله استروژن  و پروژسترون  تحریک می شوند  و پس  از یائسگی  پسرفت می کنند . پاتوفیزیولوژی  تشکیل  فیبروئید  به خوبی  شناخته نشده است . فیبروئید ها از سلول  های عضلانی صاف میومتر نشات می گیرند .

میزان بروز  فیبروئید ها  در زنان  سیاه پوست  2 تا 3 برابر  بیشتر است و در ضمن  تمایل دارند در سن  پایین تر  ظاهر شوند و بیماری شدید تری  ایجاد کنند . برخی شواهد  مطرح کننده  آن هستند  که افزایش  تعداد بارداری های  منجر به تولد  فرزند قابل زنده ماندن ، مصرف دارو  های ضد بارداری خوراکی  و سیگار کشیدن  خطر تشکیل فیبروئید را کاهش می دهد .

تظاهرات بیماری فیبروئید های رحمی

20 تا 50 درصد  از زنان مبتلا به فیبروئید  علامت دارند  و تعداد زیادی  بدون علامت هستند .

خونریزی رحمی

خون ریزی  قاعدگی طولانی یا شدید در فیبروئید های  زیر مخاطی  از همه شایع تر است  و ممکن است به کم خونی منجر شود .

احساس فشار  و درد  در لگن

فشار بر مثانه  ممکن است به  افزایش دفعات دفع ادرار  منجر شود . فشار بر کولون  ممکن است  باعث یبوست  شود .  فشار بر گردن رحم  و مهبل  ممکن است  موجب  مقاربت  مشکل یا دردناک  شود .

بیرون زدگی

بداخل مهبل همراه با ایجاد زخم

بارداری

تغییر شکل حفره  رحم ممکن است باعث سقط  خود به خود  شود . کاسته  شدن جفت  بر روی یک فیبروئید  ممکن است  باعث ضعف  خون رسانی  به جنین  یا کنده شدن زودرس  جفت شود . فیبروئید ها با زایمان زودرس ، بد قرار گرفتن  جنین در  رحم ، اختلال عملکرد  در تلاش  های زایمانی  و افزایش  خطر خون ریزی پس از زایمان همراه هستند .

ممکن است در هنگام معاینه  توسط متخصص زنان یک توده سفت و پابر جا ،نامنظم و سخت لمس شود .

دکتر صدیقه آذری جراح زیبایی زنان هستند . شما می توانید جهت مشاوره و تعیین وقت با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :۰۲۱۴۴۰۴۸۷۴۴

 عوارض فیبروم رحمی

فیبروئید ها تمایل دارند که پس از یائسگی تحلیل روند ،بنابر این فیبروئید های بدون علامت را می توان با تحت نظر گرفتن بیمار مدیریت کرد . زنان مبتلا به فیبروئید  تا زمانی  که در معرض  هورمون های تولید مثلی  قرار دارند ، تمایل دارند به تومور های جدید دچار شوند .

درمان فیبروم های رحمی

اکثر موارد نیاز به درمان فیبروم های رحمی ندارند و در عوض باید آن ها  را با سونوگرافی  و معاینات دوره ای پیگیری کرد . درمان در مورد فیبروئید های بزرگ  علامت دار  اندیکاسیون دارد . درمان ممکن است  طبی ، جراحی  یا از طریق آمبولیزاسیون  باشد  و بستگی به سن ،تعداد  بارداری های منجر  به تولد فرزند  قابل زنده  ماندن در گذشته ، وضعیت بارداری  و تمایل  به باروی  در آینده دارد .  هیستروسکتومی  عمدتا  برای زنانی کنار گذاشته  می شود  که علاقه ای  به بچه دار  شدن ندارند یا به درمان های دیگر پاسخ نداده اند .  برای حفظ توانایی  بچه دار شدن  ممکن است میومکتومی  انجام شود . این کار ممکن است از طریق شکم  ،یا  لاپاراسکوپ  ،یا با هیستروسکوپ  انجام شود .

فشار فیبروئید /رحم بر حالب  ها که منجر  به هیدرونفروز  شود یک  اندیکاسیون  نادر مداخله  جراحی است .آمبولیزاسیون  شریان رحمی  در پسرفت  فیبروئید و تخفیف  علائم موثر است . این درمان  برای بیمارانی کنار گذاشته  می شود که دیگر نمی خواهند بچه دار شوند  و تمایلی نیز به درمان جراحی ندارند .

با تشکر مدیریت سایت دکتر صدیقه آذری متخصص زنان

برخی از مطالب مفید در رابطه با جراحی  زیبایی واژن

سفید کردن واژن

تنگ کردن واژن

لابیاپلاستی

تزریق چربی به واژن

پاسخ

12 + بیست =