زایمان فیزیولوژیک

زایمان فیزیولوژیک

زایمان فیزیولوژیک براساس تعریف WHO هرگونه زایمان طبیعی است که بعد از 37 هفته تا 42 هفتگی بدون هیچگونه دخالت جراحی و تداخل دارویی و درمانی اتفاق می افتد. در این نوع زایمان از اپیزیوتومی و برش های ناحیه پرینه و زایمان های وکیوم استفاده نمی شود .
زایمان فیزیولوژیک زایمانی است که مطابق فیزیولوژیک بدن جلو می رود یعنی مطابق با دستورالعمل های صادر شده از مغز و نورون های مغزی مدیریت و اجرا می شود. بنابراین پزشک در زایمان فیزیولوژیکی هیچگونه دخالتی ندارد و نمی توان از روش های کاهش درد استفاده کرد تنها می توان از روش های کاهش درد طبیعی مانند استفاده از آب، رایحه درمانی، موزیک، حرکات موزون و ورزش بهره گرفت.

زایمان فیزیولوژیک

زایمان فیزیولوژیک

زایمان در آب و همه انواع زایمان های نشسته و ایستاده جز زایمان های فیزیولوژیک می باشد. در این زایمان همراه داشتن همسر و همراه لازم است و باعث آرامش و زایمان آسان تری می شود.
زایمان فیزیولوژیک از این جهت به سایر زایمان ها مزیت دارد که روند زایمان به صورت طبیعی و با هورمون های نرمال بدن سپری می شود. از طرفی دیگر این زایمان ممکن است کمی طولانی تر از زایمان های دیگر باشد ولی پیامد بهتری برای مادر و جنین دارد.

دکتر صدیقه آذری متخصص زنان و  جراح زیبایی زنان هستند . شما می توانید جهت مشاوره و تعیین وقت با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :۰۲۱۴۴۰۴۸۷۴۴

مراحل زایمان فیزیولوژیک

زایمان شامل سه مرحله می باشد. مرحله اول زمانی است که دردهای زایمانی شروع می شود و این دردها منجر می شود دهانه رحم به طور کامل باز شود که این میزان حدود 10 سانتی متر می باشد و جنین به پشت دهانه رحم هدایت می شود و رحم نرم و نازک می شود تا جنین بتواند به طور کامل از آن خارج شود. در این مرحله می توان سه فاز مختلف تعریف کرد. در فاز اول که از چند روز قبل از زایمان شروع می شود دهانه رحم بین 3 تا 4 سانتی متر باز می شود که این مرحله، مرحله نهفته زایمان نامیده می شود. در فاز دوم ما وارد فاز فعال زایمانی می شویم و در این فاز دهانه رحم بین 4 تا 6 سانت باز شده و انقباضات منظم و فواصل دردها بسیار نزدیک تر است و هر دردی می تواند بین 30 ثانیه تا 1 دقیقه زمان ببرد. در فاز سوم هم دهانه رحم کامل باز شده و جنین به سمت کانال زایمانی هدایت می شود و جنین آماده خروج از رحم مادر می باشد.
مرحله دوم زمان خروج جنین یا نوزاد از رحم مادر است، در این مرحله شدت انقباضات افزایش می یابد و انتظار می رود مادر هم همکاری لازم را داشته باشد.
مرحله سوم زایمان فیزیولوژیک از زمان خروج نوزاد تا خروج جفت می باشد که این مرحله بین 5 تا 30 دقیقه زمان می برد تا جفت به طور کامل از بدن مادر خارج شود.

توصیه هایی مفید برای قبل و بعد زایمان فیزیولوژیک

1-سعی کنید قبل از زایمان تحرک داشته باشید و برخی حرکات ورزشی را انجام دهید.
2-در روزهای پایان بارداری روغن زیتون یا کرچک را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا دردهای زایمان زودتر شروع شود و زایمان راحت تری داشته باشید.
3-بعد از زایمان حتما دفع ادرار داشته باشید و در صورت مشکل حتما به متخصص زنان  مراجعه کنید.
4-در صورت خونریزی مداوم بعد از زایمان حتما به پزشک مراجعه کنید.

برخی از مطالب مفید دکتر صدیقه آذری متخصص زنان و جراح زیبایی زنان

زایمان طبیعی

زایمان سزارین یا طبیعی

مسمومیت بارداری

تنگ کردن واژن

لابیاپلاستی

با تشکر مدیریت سایت دکتر صدیقه آذری جراح زیبایی زنان

پاسخ

نه + 5 =