سقط مکرر

سقط مکرر

دوران بارداری یکی از حساس ترین مراحل زندگی هر فردی است که نیاز به مراقبت های خاص و ویژه دارد . برای آنکه فرد یک بارداری سالم و به دور از دغدغه را تجربه کند لازم است تا تحت مراقبت های خاص زیر نظر متخصص زنان قرار گیرد .متاسفانه سقط در دوران بارداری جز یکی از اتفاقات ناخوشایندی است که می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد . در ادامه دکتر صدیقه آذری بهترین جراح زیبایی زنان و متخصص زنان در رابطه با دلایل سقط مکرر و تجربه یک بارداری موفق بعد از سقط مکرر صحبت می کنند .

سقط مکرر

سقط مکرر

در حالت کلی سقط ، به ختم غیر ارادی بارداری ، که قبل از هفته بیست بارداری اتفاق می افتد می گویند . در اکثر موارد، دلیل این سقط ها اختلالات کروموزومی تخمک ،اسپرم و یا اختلالات کروموزومی که در زمان رشد جنین به وجود می آید ، می باشد . 10 تا 19 درصد بارداری های تشخیص داده شده می توانند منجر به سقط شوند.
دکتر صدیقه آذری به زوج ها توصیه می کنند ، بهتر است با تجربه سقط جنین، دچار اضطراب و نگرانی نشوند ، سقط ممکن است کاملا اتفاقی صورت گرفته باشد و استرس و نگرانی های بی مورد نه تنها کمکی نمی کند ، بلکه می تواند در اقدام به بارداری بعدی نگرانی و استرس خانم را بیشتر سازد .

آیا بعد از داشتن یک سقط لازم است برای بارداری بعدی آزمایش خاصی انجام شود ؟

انجام آزمایشات بعد از یک سقط به شرایط مختلفی بستگی دارد ، بسته به سن افراد ، وضعیت سلامت فرد ، بررسی سابقه خانوادگی ، که آیا در خانواده سابقه سقط و یا ناباروری داشته اند همگی می توانند انجام آزمایشات خاص و مراقبت های لازم را لزوم کنند .
توصیه می گردد به زوج هایی که سابقه 3 سقط مکرر داشته اند ، بهتر است توسط متخصص زنان در این زوج ها بررسی علل سقط ها صورت گیرد . یا در مواردی که سن خانم بالای 35 سال است ، سابقه ناباروری دارند ، خانم هایی که سقط های آن ها همراه با جنینی بوده که بعد از تشکیل قلب، سقط صورت گرفته باشد، در رابطه با این افراد انجام بررسی های لازم قبل از تلاش مجدد برای بارداری لازم است .

علل سقط راجعه

علل سقط مکرر عبارتند از :
علل ژنتیکی
علل اناتومیکال
علل ایمونولوژیک
برخی از عوامل محیطی و مشکلاتی همچون مشکلات دیابت و..
باید گفت بعد از آنکه تمام این عوامل سقط بررسی شد، در 50 درصد موارد مورد مشکوکی مشاهده نمی گردد و 50 درصد کسانی که سقط داشته اند ،جز کسانی هستند که به دلایل ناشناخته دچار سقط مکرر شده اند .

دکتر صدیقه آذری جراح زیبایی زنان هستند . شما می توانید جهت مشاوره و تعیین وقت با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :۰۲۱۴۴۰۴۸۷۴۴

اقدامات لازم برای پیشگیری از بروز سقط مکرر

بررسی کاریوتایپ خانم ، اقا و حتی کاریوتایپ محصولات بارداری ، در برخی از این موارد یکسری از اختلالات کروموزومی مشاهده می گردد که خانم و اقا هیچ گونه مشکلی ندارند ولی،جنینی که از این زوج ایجاد می گردد، همراه با یکسری مشکلات کروموزومی می باشد که سبب سقط می گردد . برای این زوج ها درمان IVF همراه با تشخیص تست ژنتیکی قبل از لانه گزینی را پیشنهاد می کنیم .
مشکلات آناتومیکال رحمی ، دیده شده که برخی از مشکلات رحمی همچون چسبندگی رحمی ،و جود فیبروم ها ،پولیپ ها و.. همگی می توانند سبب سقط جنین شوند که همه این موارد را می توان قبل از بارداری بررسی و درمان کرد .
بهتر است قبل از اقدام به بارداری با یک متخصص زنان مشورت کنید ، تا تمام وضعیت برای یک بارداری ایمن مورد بررسی قرار گیرد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر صدیقه آذری جراح زیبایی زنان

پاسخ

4 × 3 =